Urodziny jeziora Szmaragdowego

W nadchodzący weekend: 15 i 16 lipca zapraszamy nad jezioro Szmaragdowe na dwa dni pełne atrakcji.

W dniach 15-16 lipca odbędą się 98. urodziny Jeziora Szmaragdowego oraz 10-lecie działalności Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd. Organizatorem jest Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd i Szczecińskie Stowarzyszenie Przygodowe "Za Horyzont" przy współudziale Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

W programie spacery ze znanymi szczecińskimi przewodnikami spotkania autorskie, wystawy, zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, gry podwórkowe, planszowe, terenowe, ognisko i leżakowanie w pięknych okolicznościach przyrody!

W sobotę 15 lipca planowana jest opowieść o historii przemiany zapasowej kwatery gauleitera szczecińskiego Schwede – Coburga w centrum edukacji przyrodniczej, przewodnik Przemek Olejnik pokaże jak naprawdę powstało Jezioro Szmaragdowe, Legendziarz Mirosław Wacewicz poprowadzi śladami historii i legend Parku Leśnego Zdroje, zahaczając o zwiedzanie Zajazdu Szmaragd, a Michał Rembas wraz z Andrzejem Kraśnickim jr. opowiedzą o podziemnym Szczecinie.

W siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego udostępniona będzie wystawa o ludziach nad Odrą.

Wystawa objazdowa „Ludzie nad rzeką” to otwarta architektura składająca się z połączonych, „meandrujących” instalacji ściennych. W 5 blokach tematycznych poprzez ilustracje i teksty możemy poznać historię, przyrodę i przyszłość rzeki, a zintegrowane z wystawą elementy umożliwiające interakcję zapewnią bezpośrednie doświadczenie przekazywanych treści. Zaprezentowana zostanie także wystawa fotografii dokumentujących proces przebudowy obiektu w ostatnich latach, a w wiacie kominkowej wyświetlane będą filmy prezentujące wartości chronione zachodniopomorskich parków krajobrazowych. Wszyscy zainteresowani będą mogli nieodpłatnie otrzymać materiały promocyjno-edukacyjne dotyczące parków krajobrazowych naszego regionu (mapy, przewodniki, broszury).

W kompleksie schronów powyżej jeziora Szmaragdowego obędzie się także zwiedzanie Podziemnej Trasie Turystycznej, gdzie każde wyjście będzie prowadzić przez 18-metrową Podziemną Wieżę.  Udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem będzie także Sala Żywa, gdzie stanąć będzie można oko w oko z 6-nogimi zaskakującymi stworzeniami!

W Młodzieżowym Kąciku Gastronomicznym dostępna będzie zimna lemoniada , gorącą kawę i wypoczynek na leżakach , podczas gdy Wasi Milusińcy, którzy uczucia zmęczenia nie znają, mogą grać w gry podwórkowe, planszowe, czy spełniać się w Kąciku Kreatywnym! A gdy chwilę odpoczniecie zapraszamy na rozgrywki w bule pod okiem fachowców z Pétanque i ognisko (prowiant własny)

W niedzielę 16 lipca  tym, co nie zdążyli w sobotę, przypomnimy jak powstało nasze Centrum, Jezioro Szmaragdowe i poczęstujemy jubileuszowym tortem . Paweł Madejski odkryje przed Wami przyrodnicze tajemnice Parku Leśnego Zdroje, Jan Sinius opowie o artylerii fortecznej Twierdzy Szczecin z 1945 r. a Rafał Bednarski zabierze Was na wycieczkę śladami kopalnianej kolejki . Legendziarz Mirosław Wacewicz ponownie zabierze Was na wycieczkę śladami historii i legend oraz oprowadzi Was po Zajeździe Szmaragd . W niedzielę będziemy też poszukiwać skarbu Skarbka i zwiedzać Grotę!

Dalej będzie można korzystać z wystaw i edukacji w siedzibie ZPKWZ (dawny zajazd Szmaragd), zwiedzać Podziemną Trasę Turystyczną i cieszyć się pozostałymi atrakcjami opisanymi przy sobocie.